Dubleks evlerin avantajı nelerdir?

  • Emlak Yeri Yayınlayan Emlak Yeri
  • 1 sene önce
  • 0

Dubleks Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Neler?

Ev alımlarında son zamanlarda özellikle dubleks evler daha çok tercih alanı olmaktadır. Özellikle kişiye özel ve 2 katlı olan bu evler oldukça kullanışlı olmaktadır. Ancak dubleks evler apartman dairelerine görev çok daha pahalıdır ancak genellikle kişiler apartman dairelerinin de artık oldukça pahalı olması nedeniyle dubleks ev alımına yönelmişlerdir.

Dubleks ev alırken dikkat edilmesi gereken noktalar içerisinde mutlaka ısınmanın iyi olup olmadığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü bu evler üst kat ve uç noktalarda bulundukları için oldukça soğuk olabilmektedirler. Bu nedenle dubleks evleri mutlaka güney cephe olanlarından alınması gerekmektedir. Aynı zamanda aydınlatma ve ısınma açısından da mutlaka güney cepheleri tercih edilmelidir.

Ters Dubleks Daire Nasıl Olur?

Ev içerisinden ters dubleks daire  merdivenler ile evin üst katına inip çıkabilen ancak normal dubleks yere göre farklı dizilimine sahip olan dubleks dairelerdir. Ters dubleks dairelerde üst katta daha büyük ve daha fazla sayı da o da bulunurken alt katta daha küçük ve az sayıdaki odalar yer almaktadır.

Ters Dubleks Daire Kullanışlı Mı?

Genellikle ters dubleks daireler  birçok kişi tarafından tercih edilen evler olmaktadır. Bu bağlamda bu evleri tercih edecek olan kişiler ters dubleks daire kullanışlı mı? Sorusunun cevabını sıklıkla merak etmektedir.

Bu bağlamda ters dubleks evler bodrum katlarının daha verimli bir şekilde kullanılmasına olanak sağlamakta bu nedenle de normal dubleks evlere göre daha uygun fiyatlı olmaktadırlar. Aynı zamanda ters dubleks evler uyumak için de oldukça kullanışlı olmaktan ancak ciddi ışık alan konumlarda olduklarında uykuyu zorlaştırabilmektedir. Bu nedenle mümkün olduğunca ters dubleks evlerde güneş ışınlarının en az geldiği noktayı yatak odası yapmak gerekmektedir.

Dubleks Dairenin Bölünerek Kiraya Verilmesi Yasal Mı?

Bilindiği üzere son zamanlarda dubleks evlerin üst katlarının başka kişilere kiraya verilmesi oldukça popüler hale gelmiştir. Bu bağlamda dubleks dairenin bölünerek kiraya verilmesi yasal mı? Sorusuna olumlu yanıt vermek mümkündür.

Eğer üst katta veya alt katta yaşamayı kabul edecek kiracı bulunabilirse mutlaka gerekli tadilatlar yapılarak evin bölündüğü ortaya çıkartılmalıdır. İlk olarak yapılması gereken üst kat ile alt katın merdivenin iptal edilmesi olmalıdır. Böylece üst kat ile alt kat birbirinden tamamen ayrılarak bağımsız hale gelmiş olacaktır.

Ters Dubleks Dairenin Tapusu Ayrılır Mı?

Genellikle dubleks evlerde bazen üst kat veya alt kat iptal edilerek bir başka kişiye satışı gerçekleştirilmektedir. Veya aynı aileden 2 çocuğa aile tarafından bu evler bölünmektedir. Bu durumda en çok merak edilen ters dubleks dairenin tapusu ayrılır mı? Sorusu olmaktadır.

Her ne kadar 2 kat birbirinden bağımsız daireler olarak görünseler de yapıda ortak tapu üzerinde ve ortak arsa üzerinde bulunmaları nedeniyle evlerin 2 tane müstakil tapusu olmamaktadır. Bu nedenle de bu 2 daire farklı tapulara sahip olarak satışa çıkartılmaktadır.

Dubleks Evlerin Avantajı Nelerdir?

Özellikle herkes kendisine ait bir ev olmasını istemektedir. Hatta özellikle artık toplu yaşamlardan sıkılmış ve bireysel bir yaşantı isteyen kişiler de dubleks evleri tercih etmektedirler bu bağlamda dubleks evlerin avantajları şöyle sıralanabilir;

• Dubleks evlerde gerçekleştirilecek olan herhangi bir tadilat sadece mülk sahibinin yetkisi altındadır.
• Toplu bir alan olmaması nedeniyle kişiler daha özgür bit yaşam alanına sahiptirler.
• Ters dubleks ev sahip olan kişiler aynı zamanda evin diğer bir katını kiraya verebilmektedir.
• Aynı zamanda ters dubleks evler 2 çocuk arasında da rahatça bölüştürülebilmektedir.

Yorum Yap

Compare listings

Karşılaştır