Emlak Alım Ya Da Satımı Yaparken Süreç Nasıl İlerler?

 • Emlak Yeri Yayınlayan Emlak Yeri
 • 1 sene önce
 • 0

Emlak Alım Ya Da Satımı Yaparken Süreç Nasıl İlerler?

Emlak alım ya da satımı yaparken süreç nasıl ilerler? Sorusu, ev satın almak veya evini satmak isteyen kişiler tarafından merak edilen bir konudur. Öncelikle bu sürecin sorunsuz bir şekilde ilerleyebilmesi ve son bulması için iki tarafın da dikkat etmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Kişilerin mağduriyet yaşamamaları adına tüm süreci eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi ve gerekli değerlendirme ve araştırmaların yapılması oldukça önemlidir.

Emlak alımı ya da satımı sürecinde tapu devri yani el değiştirme süreci işin aslıdır. Tapu siciline tescil edilmesi gereken tüm işlemler eksiksiz olmalıdır. Tapu devri için gerekliliklerin yerine getirilmesinin ardından satışın veya alımın kesinleşmesi ve tescillenmesi için ise resmi tüm gerekliliklerin yani başvuru, harç, ödeme ve bildirilerin tamamlanması ve iki taraf arasında resmi sözleşmenin imzalanması gerekmektedir.

Tamamlanmamış bir evin satışında veya alımında ise bir satış vaadi için noter huzurunda sözleşme imzalanması gerekmektedir. Bu durum, evi satın alan tarafın inşaatı devam eden evi hakkında bir mağduriyet yaşamaması için oldukça mühimdir. Evi satan kişilerin de üzerine düşen gereklilikleri yerine en hızlı sürede yerine getirmesi sürecin çok çabuk bir sürede tamamlanmasını sağlamaktadır.

Konut Kredisi Satıcıya Nasıl Ödenir? 2022

Konut kredisi satıcıya nasıl ödenir? 2022 yılında ev sahibi olabilmek için bankaların konut kredisine başvuran ve bu kredi ile ev sahibi olacak olan kişiler tarafından merak edilmektedir. Konut kredisi ile evi satın alan kişiler, bu ödemeyi kendileri yapmamaktadır. Konut kredisi ücretini yani ev sahibinin ödemesini bankalar yapmakta ve kişilerin banka hesaplarına direkt olarak atmaktadır. Ancak konut kredisi ile v alınırken veya satılırken bu durumun tapu dairesine bildirildikten sonra tapu işlemleri yapılmalıdır.

E-Devletten Arsa Satışı Nasıl Yapılır?

E- devletten arsa satışı nasıl yapılır? Sorusu, hiçbir uğraşa gerek kalmadan ve gerekli resmi kurumlara gitmeden e-devlet üzerinden yapılabilen bu sürecin nasıl işlediğini merak eden kişiler tarafından sorulmaktadır. E-devletten arsa satışı oldukça kolaydır. Kişilerin bu yöntem ile arsa satışı yapabilmek için uygulaması gereken adımlar ise şöyledir;

 • Öncelikle e-devlete giriş yapın.
 • Ardından Satış İşlemi Başvurusu sistemine giriş sağlayın.
 • Buradaki ilgili alana satıcı ve alıcının e-devlet şifresini, T.C kimlik numarasını ve telefon numarasını girin.
 • Bu işlemin ardından Tapu Müdürlüğü tarafından bu satış için belirlenen harç ücreti belirlenmektedir.
 • Belirlenen ve kişilere bildirilen bu ücreti, ödeme alanlarından birine yatırın.
 • Ödemenin ardından web tabu randevu saati kişilere SMS yolu ile gönderilmektedir.
 • Bu sayede web tabu uygulaması ile bu randevu saati ile arsa satışı yapılabilmektedir.
 • Tüm bu sürecin ardından kişiler ıslak imza için tapu müdürlüğüne gitmektedir.

Emlak Alım Ya Da Satımı Yaparken Süreç Nasıl İlerler?

Tapuda Para Almadan Satış Yapılması

Tapuda para almadan satış yapılması mümkündür. Özellikle kişilere büyük bir kolaylık sağlayan e-devlet hizmetlerinden biri olan tapu takas sistemi üzerinden bu işlemler kolaylıkla yapılabilmektedir. Satıcı taraf, bu sisteme giriş yaparak tapu dairesinden bir e-ödeme numarası alarak bilgileri sisteme girmektedir. Ardından alıcı tarafa sistemde girilen bilgilerin ardından gönderilen kod ile alıcı da gerekli işlemleri yerine getirmelidir. Alıcı taraf, e-ödeme makbuz numarası ile kodu sisteme girerek satıcının hesabına satın aldığı konutun bedelini yatırarak işlemi sonlandırabilmektedir.

Takasbank hesabına yatırılan bu para ile kişiler, resmi kurumlara gitmeye gerek kalmadan cihazları üzerinden hızlıca bu işlemi tamamlayabilmektedir. Satıcının hesabına bu işlemler ile yatırılan paranın ardından bu işlem sonuçlanmaktadır. Tapuda para almadan satış yapılması, günümüzde kişilerin çok sık tercih ettiği yöntemlerden biri haline gelmiştir.

Yorum Yap

Compare listings

Karşılaştır