Evi Alırken Fiyatının Doğru Olup Olmadığından Nasıl Emin Olabilirim?

 • Emlak Yeri Yayınlayan Emlak Yeri
 • 1 sene önce
 • 0
Evi Alırken Fiyatının Doğru Olup Olmadığından Nasıl Emin Olabilirim?

Evi Alırken Fiyatının Doğru Olup Olmadığından Nasıl Emin Olabilirim?

Ev sahibi olmak isteyen kişiler, satın aldıkları evin değeri konusunda çelişkiye düşebilmektedirler. Özellikle değerinden fazla bir miktara evi satın aldığını düşünen kişiler, bu konuda satın aldığı evin fiyatı konusunda emin olmak için ne yapması gerektiğini merak etmektedir. Yine ev satın alacak olan kişiler gibi evini satacak olan kişiler de evlerinin satış değeri konusunda bir tereddüt yaşayabilmektedir. Özellikle evi alırken fiyatının doğru olup olmadığından nasıl emin olabilirim? Sorusu, bu bağlamda kişilerin en çok merak ettiği ve araştırdığı konudur.

Bu konuda öncelikle ev satın alacak olan kişiler, evin fiyatından emin olabilmek adına hangi unsurların evin fiyatını etkilediğini öğrenmelidir. Evin net değeri ve üzerine eklenen tapu devir ve aracı ödemeleri de hesaba katılarak ödemeler yapılırken, özellikle evin net değeri satın alma konusunda büyük bir öneme sahiptir. Öncelikle evin değerlerini etkileyen pek çok farklı unsur bulunmaktadır. Bu unsurlar gerek evin kendisi gerek çevresi ile alakalı olarak evin değerini yükseltmekte veya düşürmektedir. Kişilerin bu hususları değerlendirerek kesin bir sonuca varması zor olduğu için bu konuda evin bedelinin doğru olup olmadığını anlamanın çeşitli yöntemleri bulunmaktadır.

Öncelikle evin değerinin doğru olup olmadığından emin olmanın ilk yolu, civardaki benzer yapıdaki evlerin fiyatları ile satın alınacak veya satılacak olan evin fiyatının karşılaştırılması olacaktır. Bu sayede ortalama bir fiyat meydana çıkacağı için bu değerlerden çok yüksek veya çok düşük olması durumunda evin değerinde bir sorun olduğu anlaşılabilmektedir.

Ancak evin net değerinin en doğru şekilde hesaplanabilmesi için en çok tercih edilen yöntem ise evin kira tutarından bir hesaplama yaparak evin net değerini bulmaktadır. Bunu yapabilmek için ise evin kira bedeli ile 214 yani evin getiri sağlama süresi çarpılması gerekmektedir. Bu işlemin ardından çıkan sonuç evin net değerini ortaya koyacaktır. Bu yöntemlerle uğraşmadan evin doğru değerini öğrenmek istiyorsanız eğer, bu konuda bir aracıdan yardım alarak evin değerini hesaplatabilir ve öğrenebilirsiniz.

Ev Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Ev fiyatları nasıl belirlenir? Sorusu, ev sahibi olan ve evini satmak isteyen kişiler tarafından oldukça merak edilmektedir. Kişiler, evlerinin çok düşük bir fiyata satılmadan en doğru bedele satılabilmesi için evlerinin fiyatlarını belirlemeye çalışmaktadır. Öncelikle ev fiyatlarını etkileyen pek çok husus bulunmakta ve bu hususlar ev fiyatlarını doğrudan veya dolaylı olarak azaltmakta veya yükseltmektedir. Bu hususlardan en önemlileri şunlardır;

 • Evin kira değerinin mevcut veya olası hali
 • Evin bulunduğu çevreye kazandırdığı veya kazandırabileceği değer artışı
 • Kira sözleşmesi koşulları ve süreleri
 • Kiracılar ya da olası kiracılarının niteliği
 • Bölgenin gelişmişlik seviyesi
 • Evin çevresindeki diğer evlerin gerek kira gerek satış değeri seviyesi
 • Şehrin ulaşım hatlarına olan yakınlığı ve kolaylığı
 • Evin bulunduğu bölgede yer alan veya yakın hastane, alışveriş merkezi, okul, sosyal alanlar gibi etkiler

Evi Alırken Fiyatının Doğru Olup Olmadığından Nasıl Emin Olabilirim?

Noterde Ev Satışı Nasıl Yapılır?

Noterde ev satışı nasıl yapılır? Sorusu, kişilerin ev satışı yaparken veya ev satın alan kişilerin, bu sürecin daha güvenli ve garanti olması adına notere gitmeleri konusunda merak edilen bir sorudur. Öncelikle gayrimenkul satışları için notere gidilememekte ve noter bu konuda bir yetkiye sahip olmamaktadır. Ev satışı için kişilerin başvurması gereken yer tapu daireleridir. Bu nedenle noterde ev satışı yapmak mümkün değildir.

Noterde ev satışı mümkün olmasa da Gayrimenkul satış vaadi yapılabilmektedir. Bu sözleşme de bir satış sözleşmesi olarak değil satış vaadlerinin belirlenmesi ve resmiyete dökülmesi için yapılmaktadır.

Yorum Yap

Compare listings

Karşılaştır