Kiralık Ev Ararken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Emlak Yeri Yayınlayan Emlak Yeri
  • 8 ay önce
  • 0
Kiralık Ev Ararken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kiralık Ev Ararken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Artan ev fiyatları nedeniyle birçok insan ev satın almak yerine kiraya çıkmak mecburiyetinde kalmaktadır. Bu durumda da özellikle ev sahibi olan kişiler yoğun talep nedeniyle birtakım hukuka ayrı eylemler gerçekleştirmektedirler.

Özellikle emlakçılara verilen kiralık evler oldukça fahiş fiyatlar ile kiracılara sunulmaktadır. Sırf konumundan dolayı içerisinde yaşanmayacak derecede kötü evler dahil yüksek fiyatlara kiralamaya çalışılmaktadır.

Bunun yanı sıra kiracılardan eve girerken emlakçı komisyonu, depozito ve 1 kira bedeli gibi ücretler alınmaktadır bunların hepsi normal şartlarda yasal eylemler olsa da özellikle son zamanlarda büyük şehirlerde kiralanan evler 5 kira bedeli bir arada istemekte veya depozitoyu bir kira bedeli olarak değil 3-5 gibi kira bedeline denk olarak istenmektedir.

Moda yeni kiraya çıkacak kişilere oldukça zora sokmaktadır özellikle üniversite öğrencileri kiraya çıkarken ev sahipleri veya emlakçılar tarafından oldukça yüksek fiyatlar ile karşı karşıya kalmaktadırlar.

Bu nedenle kiralık ev ararken dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır. Özellikle sokak sokak kiralık ev arama dönemi son zamanlarda tamamen kapanmıştır. Artık evler internet siteleri üzerinden veya doğrudan emlakçılar tarafından kiralanabilmektedir.

Bu nedenle kiralık ev ararken ilk olarak internet sitelerine giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonra burada ev aradığınız adresi, oda sayısını, eşya durumunu, kimden olduğunu, evin özellikleri ve fiyat aralığının filtrelemeniz mümkündür.

Böylece kolay bir şekilde aradığınız kriterlerdeki evi bulabilir ve telefon üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Evleri fiziksel olarak gezip görebileceğiniz gibi aynı zamanda birçok site üzerinde yer alan canlı görüntüyle de görmeniz mümkündür.

Özellikle öğrenciler memleketlerindeyken yeni çıkacakları kiraları evlerinden çıkmadan önce aramakta ve bu nedenle de kiralayacağı evi gezip görme şansları bulunmamaktadır.

Daha sonra kiraya çıkmayı düşündüğünüz ev için kira kontratı yaparken mutlaka ev sahibinin evin gerçek sahibi olduğundan veya size evi gösteren kişinin ev sahibinin vekili olup olmadığına dikkat edin.

Aynı zamanda özellikle kız öğrenciler için evin tutulacağı semtin durumu oldukça önemlidir. Evlerin hastaneye, üniversiteye, toplu ulaşım araçlarına veya ihtiyaç duyulan noktalara yakın olması bu evlerin değerini daha da arttırmaktadır.

Kiralık Ev Ararken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eşyalı Ev Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Birçok internet sitesinde yayınlanmakta olan kiralık evler eşyalı olarak gösterilmekte ve neredeyse tüm eşyalar içerisine dahil olarak fotoğraflandırılmaktadır. Ancak daha sonra kiracı evi teslim aldığında eşyalarının bir kısmının olmadığını görmektedir. Bu durumda da evden çıkartılmış olan eşyaların kiraya dahil olmadığı söylenmektedirler.

Eşyalı ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenler içerisinde ilk önce hangi eşyaların anlaşma içerisine dahil olup olmadığını ilk başta öğrenmek yer almaktadır. Özellikle öğrenciler için evler içerisinde yer alan çamaşır makinesi ve buzdolabı gibi beyaz eşyalar veya mutfak araç gereçleri evin içerisinde ise ve evin ilanın fotoğrafını yer alıyorsa kiracının kullanımına açıktır.

Emlakçıdan Ev Kiralarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ev kiralamak oldukça önemli bir işlem olmaktadır. Özellikle ev kiralaması yaparken sahibinden doğrudan kiralayabileceğiniz gibi emlakçıdan da kiralamış şansımız bulunmaktadır. Ancak ister ev sahibinin kendisinden ister emlakçıdan ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenler içerisinde ilk sırada dairenin talep edildiği şekilde teslim edilip edilmediğidir.

Daha sonra evcil hayvanı olan kiracıların mutlaka kiralayacak sarı apartman içerisinde yönetim tarafından evcil hayvana izin verilmediğini öğrenmek olmalıdır. Özellikle evin tesisatları oldukça büyük önem taşıması nedeniyle mutlaka kiracıya teslim edilmeden önce ev sahibi tarafından yaptırılması gerekmektedir. Aynı zamanda evin içerisinde herhangi bir eşyada bozukluk bulunması halinde bu eşyanın da teslimden önce tamir ettirilmesi gerekmektedir.

Yorum Yap

Compare listings

Karşılaştır