Konut Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Emlak Yeri Yayınlayan Emlak Yeri
 • 1 sene önce
 • 0
Konut Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Konut Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Günümüzde ev sahibi olmak isteyen kişilerin, bütçelerini tamamlayabilmek ve yüklü, zora sokacak ödemelerden kurtulabilmek adına en çok tercih ettiği yöntemlerden biri konut kredisi olmaktadır. Konut kredisi veren bankalar, belirli faiz oranları ile başvuruda bulunan kişilerin ve satın alınacak olan konutun gerekli şartları karşılaması durumunda destek sağlayarak ödemelerini taksitle zorlanmadan yapabilmesini sağlamaktadır. Peki, konut kredisi alırken nelere dikkat etmeli? Diye düşünüyor ve araştırıyorsanız özellikle şu detaylar oldukça önemlidir;

 • Öncelikle kişiler, konut kredisi başvurusunda bulunmadan önce bilinçli bir şekilde ödeyebilecek olduğu tutarı kendince belirlemeli ve ödemelerini yapabileceği tutarda kredi çekmelidir.
 • Özellikle her kredide olduğu gibi konut kredisi için de bankaların olumlu bir sonuç verebilmesi için en önemli noktalardan biri kişilerin kredi notudur. Kredi notu, kişilerin geçmişteki banka ödemelerinde sorun yaşanıp yaşanmaması, gelir durumu ve güvenilirliği gibi konuların belirlenmesi için bankalar tarafından oluşturulan bir sistemdir ve düşük kredi notuna sahip olan kişilerin kredi başvuruları genellikle olumsuz sonuçlanmaktadır.
 • Bir diğer önemli husus kişilerin konut kredisi alacak olduğu bankayı ve faiz oranlarını değerlendirmesidir. Bankaların konut kredisi faizleri oldukça değişkenlik gösterdiği için toplam ödenecek tutar, taksit sayısı ve taksit miktarı gibi konular için faiz oranlarına dikkat edilmelidir. Bankalar, bu kredi için dosya masrafı isteyebilmektedir. Bu konunun da hesaba katılması ödeme sorunları yaşanmaması için önemlidir.
 • Konut kredisi çekecek olan kişiler, uzun süreli bir ödeme süreci olduğu için doğru bir planlama ve kredi tutarı seçerek ödemeleri konusunda zorlanmayacak şekilde bütçesini belirlemelidir.
 • Kişiler haricinde satın alınacak olan evler de önem arz etmektedir. Özellikle 20 yaşından az konutlara izin verilirken aynı zamanda evin tapusu da kredilerin onaylanması için önemlidir. Her tapu tipi için kredi imkanı sunulmadığı için evin şartları karşılaması önemlidir.
 • Son olarak eğer satın alınan ev bir proje veya henüz tamamlanmadıysa bu süreç yakından takip edilmelidir.

Kimlere Konut Kredisi Verilir?

Kimlere konut kredisi verilir? Sorusu, bu imkandan yararlanıp yararlanamayacağını merak eden kişiler tarafından merak edilmektedir. Bu bağlamda gerekli görülen şartlar şöyledir;

 • Kişinin reşit olması
 • Peşinatın ödenmesi
 • Belgeli ve ödeme yapabilecek bir geliri olması
 • Kredi notunun yüksek olması
 • Ödeyecek olduğu aylık taksitin aylık kazancının yüzde 60’ını geçmemesi

Konut Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Konut Kredisi İle Ev Alma Süreci

Konut kredisi ile ev alma süreci, kişilerin bu yöntemi kullanarak ev sahibi olmak istemesi üzerine hangi aşamalardan geçecekleri konusunda önemli bir konudur. Bu süreçte öncelikle yapılan başvurunun ekspertiz süreci olumlu sonuçlandıktan ve kredi verildikten sonra kişiler, bankanın konut kredisi sözleşmelerini imzalamaktadır. Ardından banka, bünyelerindeki bir avukat ile birlikte ev satışı süreci ile ilgilenir. Bankanın borçların tamamen kapanana kadar evlere koyduğu ipotek ve satış için gerekli belgeler kredi sahibine sunularak işlemlere devam edilir.

Satıcı ve konut sahibi olmak isteyen kişi, tapu işlemlerine başlar. Belediyeden alınan rayiç belgesi alındıktan sonra evin üzerinde herhangi bir borç bulunup bulunmadığı incelenir. Tüm bu sürecin ardından kredi sahibi evine kavuşabilir.

Konut Kredisi Hesaplama

Konut kredisi hesaplama, bankaların internet siteleri üzerinden veya çeşitli hesaplama siteleri aracılığıyla bankaların güncel konut kredisi faiz oranları göz önüne alınarak kolayca yapılabilmektedir. Kişilerin konut kredisi almak için tercih edeceği bankanın konut kredisi faizi ile kredi çekecekleri miktar ve taksitlendirecekleri süre önem arz etmektedir.

Konut kredisi hesaplama sitelerinde kişiler, karşılarına çıkan ekranda öncelikle konut kredisi tutarlarını girerek ardından kaç sene içerisinde ödemek istediğini seçtikten sonra karşısına toplamda ödeyecek olduğu tutar çıkmakta ve bu sayede kişiler konut kredisi aldıklarında ileride ne kadar ödeyeceklerini kolayca öğrenebilmektedir.

Yorum Yap

Compare listings

Karşılaştır