Konut Kredisine Başvurulduğunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Emlak Yeri Yayınlayan Emlak Yeri
 • 1 sene önce
 • 0
Konut Kredisine Başvurulduğunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut Kredisine Başvurulduğunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut satın almak ve kendi çatısı altında yaşamak isteyen kişiler, konut satın alabilmek için yeterli maddi durumu olmadığında konut kredisi avantajlarından yararlanabilmektedir. Bu kredi türü, kişilerin ev alabilmelerini ciddi anlamda kolaylaştırsa da konut kredisine başvurulduğunda dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır. Konut kredisi başvuruları yapılırken kişilerin gerekli şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

Öncelikle bu kredi, kişilerin satın almak istedikleri konutun değerini tamamıyla karşılamamakta, 500.000 TL’ye kadar yüzde 90’ını, 500.000’den sonrasında ise yüzde 80’ini karşılayabilmektedir. Tamamını karşılamasa bile çok büyük bir kısmını kapsadığı için kişileri büyük bir maddi yükten kurtarmaktadır. Konutun fiyatı ve hangi sınıfta bulunduğu kişilere verilecek olan kredi tutarını etkilerken aynı zamanda konut kredisi ile ev alan kişiler, borçlarını tamamen ödeyene kadar bu kredi ile satın aldıkları konutları ipotek altında tutulmaktadır. Kişilerin borçlarını ödemediği takdirde bankaların elinde bir koz bulunması için yapılan bu uygulama, kişinin borçları bittikten sonra hemen kaldırılarak kişilere evleri tamamen teslim edilmektedir.

Kişilerin konut kredisine başvurabilmesi ve başvurularının kabul edilebilmesi için gerekli olan konut kredisi şartları 2022 yılında şunlardır;

 • Konut kredisi başvurusu yapacak olan kişi en az 18, en fazla ise 70 yaşında olması gerekmektedir.
 • Bankaların konut kredisi için kişiler hakkında incelemelerde bulunabilmesi için bankalar tarafından istenilen belgelerin eksiksiz bir şekilde verilmesi gerekmektedir.
 • Özellikle konut kredisi başvurularında kişilerin kredi notları büyük bir önem arz etmektedir. Kredi notu düşük olan ve çok fazla borcu bulunan veya düzenli ödemeler yapmamış kişilerin olumsuz sonuç alması kuvvetle muhtemel olduğu için kredi notunun iyi olması olumlu bir sonuç için oldukça önemlidir.
 • Konut kredisi başvurusunda bulunan hane gelirinin, harcamalar dışında kalan ve konut kredisi için ödeme yapabilecekleri bir kazançları olması gerekmektedir.
 • Konut kredisi ile alınacak olan evin iskanının bulunması şarttır. Henüz inşaat aşamasında olan evlerin satın alımında ise kat irtifakı kişilerden istenmektedir.
 • Konut kredisi başvurusunda bulunabilmek için satın alınacak olan evin eğer banka ile bir anlaşması yoksa en az yüzde 80’inin tamamlanmış olması gerekmektedir.
 • Konut kredisi başvurusundan sonra başlayan inceleme ve değerlendirme sürecinde ekspertiz raporu sonuçları, bu başvurunun sonucunu büyük ölçüde belirlemekte ve çeşitli sorunların mevcut olmaması bu konuda önem arz etmektedir.

Konut Kredisine Başvurulduğunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

2. El Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar

2. el konut kredisi için gerekli evraklar, konut kredisine başvurarak kolayca ev sahibi olabilmek isteyen kişiler tarafından merak edilmektedir. Bu bağlamda bankaların kişilerden istediği belgeler şunlardır;

 • Kişilerin satın alacağı konutun tapu fotokopisi, kat mülkiyeti tapusu veya iskan belgesi gerekmektedir.
 • Kişilerin konut kredisi başvurusu için banka şubelerinde elleri ile dolduracakları başvuru formunun doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması
 • Evi satın alacak olan kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi gerekmektedir.
 • Kişilerin gelir belgesi gerekmektedir.
 • Kişilerin 3 ay içerisinde adına düzenlenmiş bir fatura ve ikametgah belgesi gerekmektedir.

Konut Kredisi Kaç Yıllık Binaya Verilir?

Konut kredisi kaç yıllık binaya verilir? Sorusu, özellikle bankaların kendilerini riske atmamak adına yaşlı binalara kredi vermemesi ve belli bir bina yaşı sınırı koyması sebebiyle kişiler tarafından oldukça merak edilmektedir. Bu konuda bankadan bankaya bina yaşı sınırı değişkenlik gösterebilse de genel olarak bankalar, 20 yıldan yaşlı olan binalara konut kredisi vermemektedir. Bu sınır 25’ e kadar çıkabildiği için bankalar ile görüşülmesi gerekmektedir. Ancak özellikle 20 yaşın altındaki evler için konut kredisi verilebilmektedir.

 

Yorum Yap

Compare listings

Karşılaştır