Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Ne Demek? Ne Zaman Son Bulacak?

  • Emlak Yeri Yayınlayan Emlak Yeri
  • 1 sene önce
  • 0
Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Ne Demek? Ne Zaman Son Bulacak?

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Ne Demek? Ne Zaman Son Bulacak?

Tüm dünyada patlak veren pandemi dönemi ve beraberinde getirdiği ekonomik sorunlar, ülkemizde de çok ciddi bir şekilde hissedilmiş ve özellikle ülke ekonomisinin oldukça zarar görmesi sebebiyle artan enflasyon oranları, hemen hemen her sektörde yüksek fiyatlara sebebiyet vermiştir. Bu ekonomik sorunların vurduğu en önemli konulardan biri ise konut fiyatları olmuştur. Yalnızca ülkemizde değil, dünyanın birçok yerinde başlayan konutta yüksek fiyat dönemi, ev sahibi olmak isteyen kişileri ve kiracıları oldukça olumsuz etkilemiştir.

Son 2 yıl içerisinde ciddi bir oranda artış gösteren konut fiyatları, adeta yanına yaklaşılamaz bir hale gelerek kişilerin ev sahibi olma şanslarını oldukça düşürmüştür. Alım gücünün ekonomik problemler sebebiyle etkilenmesi sonucunda konut satışları büyük oranda düşüş yaşamıştır. Konutta yüksek fiyat dönemi olarak adlandırılan bu durum konusunda kişiler, konutta yüksek fiyat dönemi ne demek? Ne zaman son bulacak? Gibi sorulara yanıt aramaktadır.

Öncelikle konutta yüksek fiyat dönemi, ev fiyatlarının büyük bir artış göstererek ciddi oranda ulaşılması zor rakamlara ulaştığı dönemdir. Ülkelerin bu fahiş konut fiyatları konusunda atmış olduğu adımlar bu süreci bir nebze durdursa da bu artışın 2023 yılına kadar devam edeceği, yalnızca artış oranının düşüş yaşayacağı düşünülmektedir. Ekonomisi iyi durumda olan ülkeler için bu süreç bir nebze daha kısa süreceğe benzerken özellikle ülkemizde inanılmaz derecede artış gösteren konut fiyatları ile başlayan bu dönem, uzun bir süre daha hızı yavaşlasa da artışı devam edecek gibi gözükmektedir.

Konut Fiyatları Düşer Mi?

Konut fiyatları düşer mi? Sorusu, özellikle ev sahibi olmak isteyen ve yüksek fiyatların düşüp düşmeyeceğini merak eden kişiler tarafından sorulmaktadır. Özellikle 2022 yılının ilk çeyreğinde büyük bir artış gösteren ve zirvedeki yerini koruyan konut fiyatlarını etkileyen pek çok unsur bulunmakta ve bir konutu oluşturan her alan ve sektör, yüksek fiyatlardan mustarip olduğu ve enflasyondan etkilendiği için konut fiyatlarında henüz bir düşüş beklenmemektedir.

Özellikle Euro ve Dolar’ın sürekli artması ve enflasyonun durdurulamaması sebebiyle inşaat sektörü büyük bir çöküş yaşarken yavaş yavaş toparlanmaya çalışsa da özellikle kısa süre içerisinde ev fiyatlarında ciddi bir düşüş beklenmemektedir. Ülkemizde özellikle yabancılar tarafından artan talep sebebiyle de artış gösteren ev fiyatlarının ekonominin düzelmeye başlaması ile birlikte alım gücünün ve enflasyonun düşmesi ile fiyatların düşmesi muhtemeldir. Ancak özellikle pek çok ülke, konut kredilerinde yüksek faiz oranlarına giderek alımı iyice düşürmekte ve bu sayede ev fiyatlarının düşmesini sağlamaktadır. Ancak tüm bu çabalar 2023 yılının sonuna doğru bir etki yaratacağa benzemektedir.

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Ne Demek? Ne Zaman Son Bulacak?

Türkiye’de Konut Fiyatlarının Artış Sebepleri

Özellikle 2022 yılının ilk çeyreği ile başlayan ve hem ekonomik krizin hem de çeşitli taleplerin artması sebebiyle büyük bir artış gösteren konut fiyatlarını etkileyen birçok önemli durum bulunmaktadır. Birbirlerini tetikleyen bu sebepler, özellikle Türk halkının ev alabilme şansını oldukça düşürürken yabancı yatırımcıların konutlara olan ilgisi artmaktadır. Türkiye’de konut fiyatlarının artış sebepleri şunlardır;

  • Üretim maliyetlerinin artması
  • İnşaat sektörünün etkilenmesi ile yavaşlayan konut yapımı
  • Negatif faiz ortamı sebebiyle fiyatların düşmemesi
  • Enflasyon
  • Kurdaki ciddi dalgalanma ve yükseliş
  • Artan yabancı talebi
  • Mülteci sorunu

Gibi sebepler, konut fiyatlarını ciddi oranda etkilemektedir. Özellikle Nisan ayında, Mart ayına göre yüzde 10,2’lik bir artışın yaşandığı konut fiyatlarında, sürecin bu şekilde devam etmesi durumunda artış devam edecek gibi gözükmektedir. Bir önceki yılın nisan ayına göre yüzde 127 oranında artış yaşanması da tüm bu fiyatları açıklar niteliktedir.

Yorum Yap

Compare listings

Karşılaştır