Tamamlanmamış Konut Almak Doğru Mu? Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Emlak Yeri Yayınlayan Emlak Yeri
 • 1 sene önce
 • 0
Tamamlanmamış Konut Almak Doğru Mu? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tamamlanmamış Konut Almak Doğru Mu? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Henüz tamamlanmamış ve inşaatı hala devam eden bir binadan ev satın almak, normal evlere nazaran oldukça avantajlıdır. Bu nedenle özellikle kişilerin sıfır ev sahibi olabilmesini ve aynı zamanda uzun vadeli ve uygun fiyatlı ödeme imkânları sağlaması sebebiyle tercih edilen bu yapılar, her ne kadar maddi açıdan avantajlı görünse de içerisinde bir risk taşımaktadır. Bu konuda özellikle tamamlanmamış ev satın alırken projenin ve bu projenin sahiplerinin güvenilir olduğundan ve herhangi bir mağduriyet yaşanmayacağından emin olmak ve bu mağduriyetlerin önüne geçebilmek adına uygulanması ve dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

Kişiler, tamamlanmamış evler konusunda büyük bir çelişki yaşayabilmekte ve güvenilirliği tescillenmemiş projelerden ev almak büyük riskler taşıyabilmektedir. Bu bağlamda özellikle tamamlanmamış konut almak doğru mu? Dikkat edilmesi gerekenler gibi konular, tamamlanmamış ev satın almak isteyen kişiler tarafından merak edilmektedir. Bu merak edilenlere bir cevap olarak dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

 • Satın alınacak olan tamamlanmamış evin Müteahhit ve inşaat firmasının güvenilirliğinden emin olmak oldukça gereklidir.
 • Bu projenin inşaat firmasının önceki projeleri, zamanında bitirip bitirmedikleri, evlerin kişilere sorunsuz ve eksiksiz teslim edilip edilmediği, dolandırıcı olup olmadıkları dikkatle incelenmelidir.
 • Her ne kadar uzun vadeli ve uygun taksitli olsa da evin bitirildiğinde satın alınan değerine ulaşıp ulaşmayacağı ve bu evlerin, çevrede yer alan diğer benzer evler ile fiyatlarının karşılaştırılması önemlidir. Bu sayede satın alınan evin fiyatı konusunda bir mağduriyet yaşanmamış olur.
 • Özellikle tamamlanmamış bir ev satın alan kişiler, ev tamamlandığında umduğunu bulamayabilmektedir. Bu bağlamda tüm bilgilerin tamamen eksiksiz alınması önemlidir. Özellikle satın alınan evin metrekaresinin net mi yoksa değişebilir mi olduğunu sormak önemli olacaktır.

Tamamlanmamış Konut Almak Doğru Mu? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Temelden Ev Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tamamlanmamış ev satın almanın haricinde henüz yalnızca temeli atılan projelerden de ev satın alabilmek mümkündür. Bu yöntem ile satın alınan evlerin ödemeleri oldukça uzun vadeli ve avantajlı olduğu için, özellikle güvenilir bir Müteahhit ve inşaat firmasından alınacak olan evler, hem zamanında tamamlanabilmekte hem de uygun fiyatlarla kişiler bu eve sahip olabilmektedir. Ancak tamamlanmamış evlerde olduğu gibi temeli atılan evler de kişilerin mağduriyet yaşayabileceği bir riske aittir ve bu bağlamda temelden ev anılırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

 • Projenin tamamlanma ve teslim edilme tarihi oldukça önemlidir. Bu tarihin geçmesi, mağduriyet yaşamanıza neden olacağı için firmanın eski projelerinin teslim tarihlerinin zamanında yapılıp yapılmadığı incelenmelidir.
 • Kat İrtifakı Tapusunu inceleyerek olası sorunların önüne geçilmesi gerekmektedir.
 • İnşaat firması ve Müteahhitti iyi bir şekilde araştırarak eski projeleri hakkında bilgi edinmek oldukça önemlidir.
 • İmar planı ve Tapu kayıtlarının incelenmesi gerekmektedir.
 • Sözleşmelerin oldukça detaylı bir şekilde hazırlanmasını sağlayın ve hatta bir notere giderek Vaad Sözleşmesi imzalayın.
 • Evi satın almadan önce, planlanan krokide oda numarasını ve katı belirleyerek başka bir evin size satılmasının önüne geçin.
 • Projenin ilerleyişini takip etmeyi asla bırakmayın.

İnşaattan Ev Almak Karlı Mı?

Günümüzde ev fiyatlarının oldukça fazla artış göstermesi sebebiyle ev sahibi olma hayali kuran kişilerin işi oldukça zorlaşmıştır. Bu nedenle özellikle kişiler, henüz tamamlanmamış yani inşaat halindeki projelerden ev satın almaya yönelmiştir. Bu sayede daha uygun fiyatlara ev satın alabilmenin yanı sıra uzun vadeler ve iyi bir taksitlendirme ile ödeme imkanına sahip olabilmektedir. Ev satın almak isteyen ve bunu henüz inşaat halinde olan bir ev olarak tercih eden kişiler, İnşaattan ev almak karlı mı? Sorusunun yanıtını oldukça merak etmektedir.

Öncelikle bu evler, henüz tamamlanmadığı için daha uygun fiyatlara satın alınabilmekte ve proje tamamlandığında ise bu evin değeri artarak kişilerin büyük bir kar yapabilmesini sağlamaktadır. Bu nedenle gerek satın alırken ödenen miktar gerek tamamlandığında satılabilecek miktar konusunda kişiler önemli derecede bir kar elde edebilmektedir.

 

Yorum Yap

Compare listings

Karşılaştır