Yabancılara Ev Satışı Yaparken Sunulan Kurallar Neler?

 • Emlak Yeri Yayınlayan Emlak Yeri
 • 8 ay önce
 • 0
Yabancılara Ev Satışı Yaparken Sunulan Kurallar Neler?

Yabancılara Ev Satışı Yaparken Sunulan Kurallar Neler?

Yabancı uyruklu vatandaşların farklı bir ülkeden konut satın alırken yerine getirmesi gereken bazı prosedürler bulunmaktadır. Türkiye’de gayrimenkul satın olacak olan yabancıların ikamet izninin bulunmasına gerek yoktur. Fakat yabancı uyruklu vatandaşların satın alınabileceklerini gayrimenkuller içerisinde bazı yasal sınırlamalar bulunmaktadır.

Yabancılara ev satışı yaparken sunulan kurallar içerisinde ilk olarak gerekli olan belgelerin eksiksiz olması bulunmaktadır. Bununla birlikte bu kişilerin bulundukları yerde herhangi bir şekilde hukuki bir problemlerinin olmaması gerekmektedir.

Yabancı uyruklu kişiler Türkiye içerisinde konut, işyeri, arsa veya tarla gibi taşınmaz olan tüm gayrimenkullere sahip olabilirler. Aynı zamanda yabancı uyruklu kişilerin ülkemizde taşınmaz edinmesine kırışıklık şartı da son zamanlarda kaldırılmıştır.

Hangi ülkenin vatandaşının ülkemizden gayrimenkul satın alacağı hususu önemlidir. Ancak yabancı uyruklu kişilerin konut ile birlikte vatandaşlık talebinde bulunması halinde en az 400.000 dolar değerinde gayrimenkul satın alımı yapmış olması gerekmektedir.

Yabancıya Konut Satışında İstenen Belgeler Nelerdir?

Yabancı veya Türk vatandaşı fark etmeksizin gayrimenkul alım satımlarında veya daha birçok işlemlerde birtakım belgelere ihtiyaç duyulmaktadır. Yabancıya konut satışında istenen belgeler şöyle sıralanabilir;

 • Kimlik belgesi veya pasaport.
 • Taşınmaz Değerleme Raporu.
 • Taşınmaza ait Tapu Senedi Belgesi veya köy/mahalle, ada, parsel, bina, bağımsız bölüm bilgisi.
 • Yurt dışından vekaletname ile işlem yapılmak isteniyorsa, tercümesiyle birlikte vekaletnamenin aslı veya onaylı örneği. Yurt dışında düzenlenen bu vekâletnamelerin Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu veya Büyükelçiliği tarafından düzenlenmesi gerekir.
 • İlgili belediyeden alınan Emlak Rayiç Değeri Belgesi.
 • Binalar için zorunlu deprem sigortası poliçesi.
 • Gerekliyse, Türkçe bilmeyen taraflar için yeminli tercüman.
 • Satıcının ve alıcının 6 ay içinde çekilmiş fotoğrafları.

Bu belgelerin eksiksiz bir şekilde sunulması halinde yabancı uyruklu tüm vatandaşlar Türkiye’den gayrimenkul ful alımı yapabilmektedirler.

Yabancılara Ev Satışı Yaparken Sunulan Kurallar Neler?

Yabancılar Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yabancı uyruklu birçok vatandaş Türkiye içerisinden sırf yatırım amaçlı gayrimenkul alımı yapmaktadır özellikle yabancılar hukuku çerçevesinde yabancıların yasal sınırlamalara uymak kaydıyla Türkiye’den ev satın alabilme hakları bulunmaktadır. Türkiye’den ev satın almak isteyen yabancı uyruklu vatandaşlar için tapu devir işlemleri randevusu öncelikli sırada yer almaktadır.

Ardından gayrimenkul tapusu, kimlik belgesi veya pasaport, belediyeden alınan emlak rayiç belgesi, zorunlu deprem sigortası poliçesi ve gayrimenkul değerleme raporu gibi belgelerin eksiksiz olarak sunulması halinde bir ay gibi bir sürede gayrimenkul alımı yapılabilmektedir.

Yabancı Uyruklu Kişilerin Ev Satın Alırken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Farklı bir ülkeden gayrimenkul alım satımı yapmak Türkiye içerisinde olduğu gibi yabancı vatandaşlar için de bir hayli tedirginlik yaratabilmektedir. Özellikle ülkemizde bulunan art niyetli kişiler tarafından yabancı uyruklu vatandaşların dolandırılmaya çalışılması da bu kişileri oldukça fazla zor duruma düşürmektedir.

Bu durumda yabancı uyruklu kişilerin ev satın alırken dikkat etmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bu durumda yabancı uyruklu kişilerin ev satın alırken dikkat etmesi gerekenler şöyle sıralanabilir;

 • Satın alacağı evin ipotekli veya hacizli olup olmadığını kontrol etmek
 • Satın alacağı aracı firmanın güvenilir olup olmadığını kontrol etmek
 • Satıcı ile arasında anlaşmazlık halinde Türkiye içerisinde dava açabileceğini bilmesi gerekmekte.
 • Ev satın alma işlemleri içerisinde yer alan ödeme işlemleri, tapu harcı gibi ücretler alıcı ve gayrimenkul sahibi tarafından ortak olarak ödenmektedir.

Böylece yabancı uyruklu vatandaşlar Türkiye Cumhuriyeti içerisinde ev satın alarak yatırım yapma şanslarına sahiptirler. Aynı zamanda yabancı uyruklu vatandaşların Türkiye’den gayrimenkul alımı yapması da Türkiye ekonomisine oldukça büyük oranda fayda sağlamaktadır.

Yorum Yap

Compare listings

Karşılaştır